Formáty, disky, kvalita


Výsledný formát, druhy DVD disků

Video Vám vypálím na značkové disky DVD-R ve formátu DVD-Video. Tyto disky pak lze přehrát ve většině DVD přehrávačů, domácím kině nebo v počítači. Pokud váš DVD přehrávač tyto disky nepodporuje (jen některé starší přístroje), mohu na vyžádání použít disky DVD+R.

V případě DVD-R disků si můžete vybrat mezi běžnými značkovými disky (jsou levnější) a nebo disky v archivní kvalitě – Verbatim DVD-R Gold Archival se zlatou a stříbrnou záznamovou vrstvou (výrobce uvádí podstatně delší životnost záznamu, ale je vyšší i jejich cena). Poznámka: tyto disky se přestaly vyrábět, mám již jen několik kusů.

Používám pouze značkové disky (většinou Sony, Verbatim, TDK).

Nově nabízím možnost uložit videa na DataTresor Disc DVD+R. Jde o velmi trvanlivé DVD disky (životnost cca 160 let) s keramicko-kovovou záznamovou vrstvou. Tyto disky nelze použít při převodu pomocí DVD rekordéru (viz ceník) – pro jejich vypálení je zapotřebí certifikovaná vypalovací mechanika v počítači.

Formát DVD-Video znamená, že na disku je souborová struktura stejná jako u komerčně vydávaných filmů na DVD (složka VIDEO_TS a v ní soubory s videem, zvukem, hlavní nabídkou, … více informací najdete například na Wikipedii). Záznam na disku není tvořený jedním datovým souborem. Pro vytvoření kopie disku, jeho zálohování do PC nebo konverzi do jednoho datového souboru je většinou zapotřebí speciální program, který toto umožňuje – více zde.

 


Kvalita záznamu

Video převádím v kvalitě SP – na jeden disk DVD se vejdou cca 2 hodiny záznamu (přesněji cca 130 minut). Pokud máte např. 4 hodinovou kazetu, mohu ji rozdělit na dva disky a nebo lze na Vaše přání snížit kvalitu záznamu na LP – pak se vejdou na jeden disk DVD cca 4 hodiny záznamu, ale již bude patrné snížení kvality obrazu (nedoporučuji).

Při převodu kazet z videokamery s délkou záznamu do 60 minut (nebo i kratších záznamů na běžné VHS kazetě) lze na jedno DVD umístit záznam ze dvou kazet ve standardní kvalitě SP a nebo jen jednu kazetu ve vyšší kvalitě XP (max. cca 65 minut na 1 DVD).

Výsledný záznam je kódovaný ve standardu PAL, má rozlišení 720×576 obrazových bodů a je komprimovaný pomocí normy MPEG2. Nejde tedy o žádné Full HD a ani by takové rozlišení nemělo smysl. Rozlišení běžně používané VHS kazety je totiž jen 240 řádků, u kvalitnější S-VHS je to 400 řádků. Proto od převodu ze starých kazet nečekejte žádný technický zázrak, který budete ve skvělé kvalitě sledovat na nové velké plazmě – výsledná kvalita je vždy závislá kvalitě původního záznamu. Pokud jde ještě třeba o druhou nebo třetí kopii původního záznamu, na kvalitě videa se to výrazně projeví.

Při přehrávání videa v počítači může být ve spodní části obrazu patrný úzký pruh – je způsobený technologií převodu a není důvodem k reklamaci výsledného záznamu (když stejné video pustíte v DVD přehrávači, pruh je mimo viditelnou plochu televizoru). Tento pruh je možné odstranit dodatečnou editací záznamu ve střihovém programu v počítači (za příplatek).

 


Další formáty (datové soubory avi, mpeg)

Video lze také na vyžádání převést do datových formátů vhodných většinou pouze pro přehrávání v počítači (video tvoří jeden datový soubor, formáty .avi, .mpg). Tuto konverzi lze provést dodatečně v počítači a je za příplatek (viz. ceník). Takto převedené soubory většinou zabírají více místa na disku a patrně nepůjdou přehrát v některých DVD přehrávačích a domácích kinech.

Soubory lze také místo vypálení na DVD uložit na donesený pevný disk nebo flash paměť (připojení USB, eSATA, FireWire).