Zálohování záznamů

Stejně jako u všech digitálních dat Vám doporučuji digitalizované záznamy zálohovat. Když už jste zaplatili stovky nebo tisíce korun za digitalizaci videí, bylo by škoda o záznamy přijít a muset řešit digitalizaci znovu.

Nejhorším případem je mít záznam pouze na běžném DVD disku nebo na jednom místě v počítači. Může se stát, že za 10 – 15 let DVD disk nepůjde přečíst nebo o data v PC přijdete při poruše nebo ztrátě zařízení (obnovení dat z porouchaného pevného disku není nejlevnější záležitost a někdy už ani není možné). Pokud už nebudete mít ani původní videokazetu (nebo se její stav následkem stárnutí zhorší), o data nenávratně přijdete.

Pokud si necháte digitalizované video vypálit na DVD disky v archivní kvalitě (což doporučuji), máte zajištěnou trvanlivost těchto dat v řádu mnoha desetiletí, ale neochrání vás to před případným mechanickým poškozením disků, jejich ztrátou nebo zničením. Proto doporučuji pořídit alespoň jednu zálohu (ať už na archivním DVD disku nebo v počítači) a pokud možno mít tuto zálohu umístěnou na jiném místě (pro případ požáru, vloupání nebo jiné nepředvídatelné události).

Kopie záznamů na další DVD Vám mohu zhotovit již při digitalizaci v rámci jedné zakázky. Pokud si chcete zálohu vytvořit sami a nevíte jak vytvořit kopii DVD disku, projděte si následující řádky.

Zhotovení zálohy DVD disku ve formátu DVD-video

Pokud jen zkopírujete obsah disku do počítače a pak jej vypálíte na jiný DVD disk, pravděpodobně nepůjde takto zhotovená kopie přehrát. Identickou kopii DVD disku lze zhotovit v lepších vypalovacích programech, které jsou často dodávané jako příslušenství k PC nebo vypalovací mechanice (např. Nero, starší verzi Nero Free v češtině si můžete stáhnout zde). Také existuje spousta volně šiřitelných programů, které toto umí (stáhnout je můžete třeba ze Slunečnice).

Další možností je uložit do počítače takzvaný obraz DVD disku (ISO obraz, image disku, přípony .img nebo .iso). Tento obraz můžete v budoucnu v případě potřeby kdykoliv pomocí vypalovacího programu vypálit na prázdný DVD disk a získáte tak znovu identickou kopii původního disku.

Třetí možností je převést DVD disk do jednoho souboru (většinou v datovém formátu MPEG nebo AVI), který se pak dá v počítači přehrávat, někomu poslat, umístit na Youtube apod.. K tomu potřebujete program pro konverzi (převod) videa. Existuje celá řada volně šiřitelných programů – doporučuji např. FormatFactory – ke stažení zde.