Formáty, kvalita


Převod videokazety na flešku nebo externí USB disk

– převod pomocí počítače do jednoho datového souboru (formát souborů MPEG-4 nebo MPEG-2)
vhodné pro přehrávání v počítačích a multimediálních centrech
hodina videa zabírá 1,5-3 GB
– nahrání na flash disk, externí pevný disk s USB připojením, případně vypálení na optická média (DVD, DTD)

Pokud přinesete vlastní flešku nebo disk a jsou na nich už nějaká vaše data, tak nesmí mít souborový systém FAT32 (je u něj omezena max. velikost souboru 4 GB, videa z kazet jsou často větší).

Flešky a externí disky se většinou formátují v systému NTFS nebo exFAT.

Pokud používáte počítač od firmy Apple, tak mi to hlašte prosím předem – je třeba použít systém exFat.

Pokud chcete přehrávat videa i na chytré televizi, je lepší systém NTFS. Některé přístroje exFat nepřehrají.

Pokud si s tím nevíte rady, mohu vaše data z disku zazálohovat, disk zformátovat a data nahrát zpět (za příplatek dle ceníku).

POZOR – při formátování se smažou všechna data z disku nebo flešky!!!


Video lze dodat i v AVI formátu

– převod v počítači v DV kvalitě (soubor v nekomprimovaném formátu AVI)
vhodné pro následný střih a úpravy
není příliš vhodné pro přehrávání (velký datový tok, multimediální centra jej většinou nepřehrají, v počítači může být přehrávání trhané)
– výsledné soubory jsou hodně velké (1 hodina videa = cca 13 GB)
– začátek a konec není oříznutý (může tam být vidět několik sekund přetáčení pásky nebo šum, na přání lze provést dodatečně střih)


Převod videokazety na DVD disk (formát DVD-Video)

– převod pomocí DVD rekordéru na DVD disky (formát DVD-Video)
– lze přehrávat v DVD přehrávačích, domácích kinech a počítačích s DVD mechanikou

Video Vám vypálím na značkové disky DVD-R ve formátu DVD-Video. Tyto disky pak lze přehrát ve většině DVD přehrávačů, domácím kině nebo v počítači s DVD mechanikou. Pokud váš DVD přehrávač tyto disky nepodporuje (jen některé starší přístroje), mohu na vyžádání použít disky DVD+R.

Používám pouze značkové disky (většinou Sony, Verbatim, TDK).

Formát DVD-Video znamená, že na disku je souborová struktura stejná jako u komerčně vydávaných filmů na DVD (složka VIDEO_TS a v ní soubory s videem, zvukem, hlavní nabídkou, … více informací najdete například na Wikipedii). Záznam na disku není tvořený jedním datovým souborem. Pro vytvoření kopie disku, jeho zálohování do PC nebo konverzi do jednoho datového souboru je většinou zapotřebí speciální program, který toto umožňuje – více zde.


Vytvoření trvanlivé zálohy na DTD disk

Nabízím také možnost uložit videa na DataTresor Disc DVD+R. Jde o velmi trvanlivé DVD disky (životnost cca 160 let) s keramicko-kovovou záznamovou vrstvou. Tyto disky nelze přímo použít při převodu pomocí DVD rekordéru (pro jejich vypálení je zapotřebí certifikovaná vypalovací mechanika v počítači). Mohu na ně zkopírovat již vytvořené DVD ve formátu DVD-video a nebo na ně přímo vypálit videa z počítače ve formátu MPEG nebo AVI.


Kvalita záznamu

Video převádím v kvalitě SP – na jeden disk DVD se vejdou cca 2 hodiny záznamu (přesněji cca 130 minut). Pokud máte např. 4 hodinovou kazetu, mohu ji rozdělit na dva disky a nebo lze na Vaše přání snížit kvalitu záznamu na LP – pak se vejdou na jeden disk DVD cca 4 hodiny záznamu, ale již bude patrné snížení kvality obrazu (nedoporučuji).

Při převodu kazet z videokamery s délkou záznamu do 60 minut (nebo i kratších záznamů na běžné VHS kazetě) lze na jedno DVD umístit záznam ze dvou kazet ve standardní kvalitě SP a nebo jen jednu kazetu ve vyšší kvalitě XP (max. cca 65 minut na 1 DVD).

Výsledný záznam je kódovaný ve standardu PAL, má rozlišení 640×480 obrazových bodů u formátu MPEG-4 nebo 720×576 obrazových bodů u formátu MPEG-2. Nejde tedy o žádné Full HD a ani by takové rozlišení nemělo smysl. Rozlišení běžně používané VHS kazety je totiž jen 240 řádků, u kvalitnější S-VHS je to 400 řádků. Proto od převodu ze starých kazet nečekejte žádný technický zázrak, který budete ve skvělé kvalitě sledovat na nové velké plazmě – výsledná kvalita je vždy závislá kvalitě původního záznamu. Pokud jde ještě třeba o druhou nebo třetí kopii původního záznamu, na kvalitě videa se to výrazně projeví.

Při přehrávání videa v počítači může být ve spodní části obrazu patrný úzký pruh – je způsobený technologií převodu a není důvodem k reklamaci výsledného záznamu (když stejné video pustíte v DVD přehrávači, pruh je mimo viditelnou plochu televizoru). Tento pruh je možné odstranit dodatečnou editací záznamu ve střihovém programu v počítači (za příplatek).