Zálohování záznamů

Stejně jako u všech digitálních dat Vám doporučuji digitalizované záznamy zálohovat. Když už jste zaplatili stovky nebo tisíce korun za digitalizaci videokazet, bylo by škoda o záznamy přijít a muset řešit digitalizaci znovu.

Nejhorším případem je mít záznam pouze na běžném DVD disku, jen na flešce nebo na jednom místě v počítači. Může se stát, že za 10 – 15 let DVD disk nepůjde přečíst, flešky také bývají poruchové nebo o data v PC přijdete při poruše nebo ztrátě zařízení (obnovení dat z porouchaného pevného disku není nejlevnější záležitost a někdy to už ani není možné). Pokud už nebudete mít ani původní videokazetu (nebo se její stav následkem stárnutí zhorší), o videa tak můžete nevratně přijít.

Proto doporučuji pořídit alespoň jednu zálohu (nejlépe na DTD disku nebo alespoň na DVD či jiném disku v počítači). Ideální je mít tuto zálohu umístěnou geograficky na jiném místě (pro případ požáru, vloupání nebo jiné nepředvídatelné události).

Asi nejlepší volbou ohledně trvanlivosti je kopie DVD nebo vypálení videosouborů na DTD disky. Máte tím zajištěnou trvanlivost těchto dat na více než 100 let. Drobnou nevýhodou je kapacita těchto disků, která odpovídá běžným DVD (4,7 GB) a také jejich vyšší cena.

Videosoubory ve formátu MPEG nebo AVI si sami jednoduše zazálohujete běžným zkopírováním. Pořízení kopie nebo zálohy DVD disku ve formátu DVD-video je již trochu složitější – mohu Vám ji zhotovit již při digitalizaci v rámci jedné zakázky. Pokud si chcete zálohu vytvořit sami a nevíte jak vytvořit kopii DVD disku ve formátu DVD-video, projděte si následující řádky.

Návod pro zhotovení zálohy DVD disku ve formátu DVD-video

Pokud jen zkopírujete obsah disku do počítače a pak jej vypálíte na jiný DVD disk, pravděpodobně nepůjde takto zhotovená kopie přehrát. Identickou kopii DVD disku lze zhotovit v lepších vypalovacích programech, které jsou často dodávané jako příslušenství k PC nebo vypalovací mechanice (např. Nero, starší verzi Nero Free v češtině si můžete stáhnout zde). Také existuje spousta volně šiřitelných programů, které toto umí (stáhnout je můžete třeba ze Slunečnice).

Další možností je uložit do počítače takzvaný obraz DVD disku (ISO obraz, image disku, přípony .img nebo .iso). Tento obraz můžete v budoucnu v případě potřeby kdykoliv pomocí vypalovacího programu vypálit na prázdný DVD disk a získáte tak znovu identickou kopii původního disku.

Třetí možností je převést DVD disk do jednoho souboru (většinou v datovém formátu MPEG nebo AVI), který se pak dá v počítači přehrávat, někomu poslat, umístit na Youtube apod.. K tomu potřebujete program pro konverzi (převod) videa. Existuje celá řada volně šiřitelných programů – doporučuji např. FormatFactory – ke stažení zde.