Kdo jsem?

Začínal jsem jako amatérský fotograf

Focení je mým koníčkem již od dob, kdy se ještě k zachycení obrazu používaly filmy a žádné digitální fotoaparáty neexistovaly. Vyzkoušel jsem si kinofilm i střední formát, užil jsem si mnoho hodin strávených v temné komoře.

Postupně jsem vyzkoušel různé fotografické žánry od krajinek, astronomické fotografie, přes reportážní fotografii, portréty a decentní akty až  po fotografování koní a zvířat v zoologických zahradách.

Dlouhá léta jsem byl členem Fotoklubu Plzeň (dříve Fotoinvaklub). Udělal jsem si rekvalifikační kurz Asistent fotografa pod vedením plzeňského fotografa Igora Měšťana ve vzdělávací agentuře Grafia.

Focení je také moje obživa

Od roku 2000 pracuji jako fotograf a později jako dokumentátor ve Státním oblastním archivu v Plzni. Zabývám se zde technickou fotografií, zhotovováním reprodukcí historických dokumentů a skenováním starých negativů. Mimo jiné jsem se zde podílel na těchto činnostech:

  • výroba mikrofilmů, zhotovení cca půl miliónu snímků z matričních knih (16. – 20. století)
  • digitální reprodukce více než tisíce originálů listin a k nim náležejících pečetí – např. papežské buly, listiny Karla IV., Marie Terezie a dalších panovníků a šlechty (nejstarší z roku 994, jinak většinou 12. – 19. století)
  • digitalizace tisíců negativů z Archivu Škoda Plzeň (převážně jde o skleněné negativy a planfilmy formátů 9×12 cm, 13×18 cm, 18×24 cm, ale i větších než A4, dále svitkové filmy a kinofilmy)

K tomu jsem si později pořídil živnostenský list na Fotografické práce a kromě drobných zakázek jsem prodával fotografie přes české i zahraniční fotobanky.

V současné době se zabývám převážně volnou tvorbou a reportážní fotografií – dokumentuji různé historické slavnosti, letecké dny a jiné akce, baví mne focení na karnevalech v Benátkách, kam se opakovaně vracím. Občas také fotím zvířata v zoologických zahradách v ČR i v zahraničí.

Byl jsem také tak trochu redaktor

Počátkem roku 2008 jsem založil fotografický portál Fotokluby.cz a provozoval jsem jej až do roku 2014, kdy jsem z časových důvodů přerušil jeho provoz. Šlo o stránky zaměřené na oficiální i neoficiální kluby a skupiny fotografů v Česku i na Slovensku. Obsahovaly seznam aktivních fotoklubů, výsledky mapových okruhů (to jsou tradiční soutěže mezi fotokluby), pozvánky na fotografické výstavy, upozornění na soutěže, workshopy, fotofestivaly a jiné zajímavé akce.

Digitalizuji videokazety a magnetofonové nahrávky

Od roku 2011 jde o moji další technicky zaměřenou zálibu spojenou s přivýdělkem.