Kdo jsem?

Jsem amatérský fotograf

Focení je mým koníčkem již od dob, kdy se ještě k zachycení obrazu používaly filmy a digitální fotoaparáty byly hudbou budoucnosti. Vyzkoušel jsem si kinofilm i střední formát, užil jsem si mnoho hodin strávených v temné komoře.

Postupně jsem vyzkoušel různé fotografické žánry od krajinek, astronomické fotografie, přes reportážní fotografii, portréty a decentní akty až  po fotografování koní a zvířat v zoologických zahradách.

V současné době se zabývám převážně volnou tvorbou. Fotím zvířata v zoologických zahradách, dokumentuji letecké dny, baví mne focení na karnevalech v Benátkách, také astronomická fotografie.

Focení je také moje obživa

Od roku 2000 pracuji jako fotograf a později jako dokumentátor ve Státním oblastním archivu v Plzni. Zabývám se zde technickou fotografií, zhotovováním reprodukcí historických dokumentů, skenováním starých negativů. Mimo jiné jsem se zde podílel na těchto činnostech:

  • výroba mikrofilmů, zhotovení cca půl miliónu snímků z matričních knih (16. – 20. století)
  • digitální reprodukce více než tisíce originálů listin a k nim náležejících pečetí – např. papežské buly, listiny Karla IV., Marie Terezie a dalších panovníků a šlechty (nejstarší z roku 994, jinak většinou 12. – 19. století)
  • digitalizace několika tisíc ze sto tisíc negativů z Archivu Škoda Plzeň – převážně jde o skleněné negativy a planfilmy různých formátů (9×12 cm, 13×18 cm, 18×24 cm, ale i větších než A4 a dokonce několika větších než A3)

Byl jsem také tak trochu redaktor

Počátkem roku 2008 jsem založil fotografický portál Fotokluby.cz a provozoval jsem jej až do roku 2014, kdy jsem z časových důvodů přerušil jeho provoz. Šlo o stránky zaměřené na oficiální i neoficiální kluby a skupiny fotografů v Česku i na Slovensku. Obsahovaly seznam fotoklubů, výsledky mapových okruhů (to jsou tradiční soutěže mezi fotokluby), pozvánky na fotografické výstavy, upozornění na soutěže, workshopy, fotofestivaly a jiné zajímavé akce.

Digitalizuji videokazety a magnetofonové nahrávky

Od roku 2011 jde o moji další technicky zaměřenou zálibu spojenou s přivýdělkem.